המשרד להגנת הסביבה יכריע בעניין המיחזור

קטגוריה: קמפיינים
תגיות: מיחזור בקבוקים, תאגיד המיחזור אל"ה, פעילת מיחזור, איסוף בקבוקים, נחמה רונן

נחמה רונן - יו"ר תאגיד המיחזור אל"ה: המשרד להגנת הסביבה יכריע בעניין המיחזור. הערים הממחזרות ביותר - ת"א, כפר סבא ורעננה. גם בני ברק, אום אל פחם ונצרת שהחלו לאחרונה למחזר ראויות לציון. גני ילדים, בתי ספר , כפר שמריהו , עמק חפר

ניסים קינן: עכשיו לענייני מחזור. ענייני מחזור, מאוד מאוד חשוב. כיצד המשרד לאיכות הסביבה יכריע האם להמשיך במחזור הוולונטרי, המבוסס על חינוך הציבור, או שמא יעבור לפתרונות אחרים? שלום לנחמה רונן, יו"ר תאגיד המחזור אל"ה.
נחמה רונן: שלום וברכה לך ולמאזינים.
ניסים קינן: אז אנחנו מדברים קודם כל על מחזור מאוד גבוה ומרשים בישראל, חמישים וחמישה אחוז של בקבוקי שתייה גדולים, ליטר וחצי, זו הכמות?
נחמה רונן: הכמות היא בסביבות חמישים וחמישה אחוז, לשם אנחנו אגב צריכים להגיע בסוף השנה.
ניסים קינן: והם, כל הכמות הזאת נזרקת לעשרים ושניים אלף מחזוריות שפרוסות בכל רחבי הארץ, ולא לפחי הזבל.
נחמה רונן: נכון, ואנחנו מדברים על סביבות של שלוש מאות חמישים מיליון בקבוקים בכל שנה, אפילו קצת יותר, וזה באמת הישג מרשים מאוד, ובעיקר אני חושבת שההישג הוא שהצלחנו להביא את הציבור להכיר בחשיבות של משהו שהוא לא הדבר הכי חשוב בחיים שלנו...
ניסים קינן: מי הערים הממחזרות ביותר בישראל? לפי הרישומים שלכם.
נחמה רונן: הערים הממחזרות הן תל אביב, כפר סבא, רעננה. אני דווקא בוחרת לדבר על ערים כמו בני ברק, שהתחילו למחזר רק לפני שנתיים או שלוש, ומתקרבות בצעדי ענק להישגים של תל אביב. אני רוצה לדבר על אום אל פאחם ועל נצרת, המגזר הערבי שהתחילו למחזר לפני שנה, והקמפיין שם הוא אוחר.
ניסים קינן: אבל אני מבין מהנתונים שלכם שתל אביב היא המובילה, מחזור של מעל שלושים מיליון שקל בהצבת תשתית של מחזורית.
נחמה רונן: תל אביב היא עיר מובילה, צריכים לזכור שתל אביב היא גם מאוד מאוד גדולה, עם תהליכים שהתחילו לפני הרבה מאוד שנים, ומעניין שערים אחרות בכל רחבי מדינת ישראל, מכל המגזרים, מצטרפות והולכות בדרכיה של תל אביב וערים אחרות. וזה חשוב עוד יותר להגיד שמי שמוביל את המהפכה הזו בעיקר זה הילדים שהתחילו בגני הילדים ובבתי הספר להביא את בקבוקי הפיקדון, ודוחקים בהורים לקחת את בקבוקי הליטר וחצי...
ניסים קינן: בהחלט, אז היא אם כך, המובילה ביותר, לפי כמות הנפש, מחזור לנפש, בארץ.
נחמה רונן: אז שוב, לפי מחזור לנפש, אנחנו מדברים שוב על ערים כמו תל אביב, רעננה, כפר סבא, אבל גם ישובים, יושבי הערבה, מועצות אזוריות, שם זה עובד במספרים הרבה יותר גבוהים.
ניסים קינן: לא, בהשוואה למספר התושבים הבנתי שכפר שמריהו היא המובילה.
נחמה רונן: אז תראה, אנחנו מדברים על ישובים קטנים כמובן, ואם רוצים לדבר על הערים הגדולות, אז יש ערים רבות מאוד שמתקרבות לנתונים האלה, כפר שמריהו היא בהחלט ישוב, היא לא עיר, אבל ישוב מוביל, ישובי הערבה, מועצות אזוריות, עמק חפר מאוד גבוה. אנחנו, אגב, מקווים שהקמפיין הנוכחי שעלינו איתו בכיכובה של רבקה מיכאלי, הוא יביא לנו...
ניסים קינן: כן, היא דווקא הייתה צריכה להספיד את עצמה בשביל זה? אנחנו רוצים אותה עד מאתיים ועשרים, לא מאה ועשרים.
נחמה רונן: אנחנו רוצים אותה, על אף שניסו היום לשים אותה בקמפיין מבחיל ומזעזע, ואני כמובן מוקיעה את זה, ואנחנו אוהבים אותה, והיא מרכז הקונצנזוס, והיא תמשיך להיות...
ניסים קינן: אנחנו לא עוסקים הרבה בפוליטיקה כאן, רק בכלכלה, אז..
נחמה רונן: ולכן אני חושבת שהקמפיין הזה הוא מאוד מאוד נכון ומדויק, הוא ציני, ואין ספק שהמיליון שלוש מאות צפיות ביממה וחצי האחרונות בפייסבוק וביוטיוב מראה עד כמה הישראלים נגעו בקמפיין וכמה הקמפיין נגע בישראלים.
ניסים קינן: כן, כולם דאגו לא רק לבקבוקי הפלסטיק, גם לרבקה.
נחמה רונן: נכון, ואם הדאגה הזאת גם תביא את כולם למחזוריות, אז אנחנו מאוד מאוד אוהבים את התוצאה ואוהבים את תשומת הלב, את העניין שזה ייצר, ומקווים שבאמת בסוף השנה, כפי שהתחלת בכתבה, גורמי הסביבה, והשר בראשם, והפקידות, תבין שאפשר לחנך את הציבור הישראלי לעשות מעשים גם בלי לכפות עליו חוקים או אכיפה או קנסות בצורת פיקדון, אלא פשוט לחנך אותו ולהביא אותו לעשות מעשה סביבתי.
ניסים קינן: בהחלט. מה קורה בעולם, בהשוואה לישראל?
נחמה רונן: אז קודם כל, אני רוצה לציין שישראל מובילה במחזור בקבוקי פלסטיק, עברה בגדול את ארצות הברית, והיא נמצאת בישורת אחת עם המדינות המובילות באירופה. אבל במדינות אירופה, ברובן, אין פיקדון על בקבוקי הליטר וחצי, אולי במדינות מסוימות בסקנדינביה, ובגרמניה, רוב המדינות הן ללא פיקדון, ורוב המדינות מציבות מספר פחי מחזור ומעודדות את הפרדת האשפה בכל בית, בכל ישוב, מה שהתחיל גם במדינת ישראל לפני שלוש שנים, רק שצריכים את הסבלנות לתת לזה לקרות. זה לא...זה עניין של חינוך, זה עניין של תשתיות.
ניסים קינן: זה תהליך, בהחלט, שצריכים לעבור.
נחמה רונן: זה תהליך ארוך וצריך קצת סבלנות בשבילו, אבל אנחנו בהחלט הוכחנו עם הבקבוקים שהצלחנו להגיע לישורת של מדינות אירופה המובילות, שזה יכול להיות בכל תחום שהוא. רק זמן, תשתיות והסברה.
ניסים קינן: והסברה, בהחלט. נחמה רונן, תודה רבה לך על השיחה הזאת.
נחמה רונן: תודה לכם וערב טוב.

לחץ לשמיעת הכתבה


לחץ להורדת הכתבה