תוצאות המחזור לשנת 2015

קטגוריה: רדיו
תגיות: מיחזור בקבוקים, מיחזור בקבוקים, חיים זרביב, תאגיד המיחזור אל"ה

>מירי שניאורסון : איך אפשר לחנך ילדים ונוער דווקא למיחזור? ומה קשה יותר, ילדים או מבוגרים? בוקר טוב ושלום רב לחיים זרביב, מנכ"ל תאגיד אל"ה.
חיים זרביב : בוקר טוב מירי, לך ולמאזינים.
מירי שניאורסון : כן. אז בוא נשמע מהן באמת תוצאות המיחזור לשנת 2015, אם אנחנו רוצים קצת לעשות סיכומים.
חיים זרביב : כן. אז נחלק את זה לשניים. אחד את הפיקדון ששם אנחנו הגענו ליעד של איסוף של 78 אחוז. זה אומר שכמעט שמונה בקבוקים מכל עשרה בקבוקים שמשווקים נאספים והם ממוחזרים, שזה בהחלט תוצאה שמעמידה אותנו ברף מאוד גבוה וכתף אל כתף אל מול מדינות מערביות שמתקדמות זה מספר עשורים במיחזור. ובפעילות של איסוף המיכלים המשפחתיים אנחנו סיימנו את 2015 עם איסוף של 54 אחוז מיחזור.
מירי שניאורסון : יפה מאוד. אז זאת אומרת יש איזה שהיא תאוצה של כל נושא המיחזור גם בציבור שלנו?
חיים זרביב : יש תאוצה בכלל במיחזור בקבוקים וגם אריזות. תמיר גם כן נכנסה לאחרונה ופורסת פחים כתומים לאיסוף אריזות, ובמקביל משמרים את הערוץ של איסוף הבקבוקים, אם זה בקבוקים קטנים דרך הפיקדון באמצעות ותחנות עירוניות של תאגיד המיחזור אל"ה שפרוסות ברחבי הארץ. ואם זה באמצעות המיחזוריות עבור הבקבוקים הגדולים, המשפחתיים, שהציבור נקרא להגיע למיחזוריות ולמחזר באופן וולונטרי את הבקבוקים האלה.
מירי שניאורסון : אז מה באמת בפועל? איך אנחנו יכולים לחנך או לחזק את הילדים שלנו כדי שזה יהיה חלק מה-DNA, כמו דברים אחרים שאנחנו מחנכים?
חיים זרביב : אני מאמין שילד ממחזר זה בית ממחזר. הילדים, אנחנו באמת רואים בילדים שגרירים של שינוי. הם קודם כל הרבה יותר פתוחים מאיתנו המבוגרים לקבלת שינויים. הם הרבה יותר מודעים לסביבה שלהם. ואנחנו רואים הצלחות לא מבוטלות שברגע שילדים מבינים את המשמעות, הם גם אחר כך הולכים ומשפיעים על ההורים. תראי לדוגמא את סיפור החגורות בטיחות ברכבים, איך זה שהילדים היום מעירים להורים כשנוסעים לא חגורים. וככה גם לגבי המיחזור. אנחנו מאמינים שהילד כשהוא מתרגל למחזר, הוא גם יבוא הביתה ויבקש מההורים שלו למחזר. ובסך הכל זה מאוד ערכי למחזר, ואני לא רואה את ההורים אומרים לילד לא.
מירי שניאורסון : אז שמענו איך באמת ההורים יכולים לדאוג לזה שהילדים או איך הבית יהפוך להיות בית ממחזר. ומה התועלת שלנו בעצם מהעניין הזה של המיחזור?
חיים זרביב : תראי, בסוף המיחזור הוא לטובת כולנו. הוא קודם כל מקטין את זיהום אויר, הוא מקטין הובלה של כל הבקבוקים להטמנה, אז חוסך שטחי הטמנה. הבקבוקים האלה, כמו כל יתר האריזות, מתפרקים עם הזמן, הפירוק שלהם מייצר גזים לאוויר, גזי חממה שפוגעים בשכבת האוזון. אחר כך ההתפרקות שלהם, של כל האריזות וגם הבקבוקים בין היתר מחלחלים למי תהום. ובסופו של יום צריך לזכור שאנחנו אוכלוסיית העולם הולכת וגדלה. אנחנו היום 8 מיליארד בני אדם על כדור הארץ וצריכת המשאבים הולכת וגדלה, בטח עם גידול האוכלוסיה ובטח גם עם כניסה של עוד מדינות למדינות המתועשות, מדינות עולם שלישי שבעבר הסתפקו בלחם ומים, היום אנחנו כבר אנחנו רואים צריכה הולכת ומוגברת. ואם אנחנו היום לא נדאג לדור הבא על ידי זה שנדע לעשות שימוש חוזר או למחזר את האריזות ואת הבקבוקים שאנחנו עושים בהם שימוש, אז פשוט לדור הבא לא ישאר. לדורות הבאים לא ישאר. ולכן מאוד חשוב להקפיד כבר היום או לעשות שימוש חוזר באריזות או לחילופין ללכת ולשלוח אותה, לקחת את הבקבוק למיחזורית. פעולה פשוטה מאוד.
מירי שניאורסון : תודה רבה חיים זרביב, מנכ"ל תאגיד אל"ה, על השיעור החשוב הזה.


לחץ להורדת הכתבה