הפסולת הישראלית מסייעת לחו"ל

קטגוריה: טלויזיה
תגיות: תאגיד המיחזור אל"ה, מיחזור, מיחזור בקבוקים, פסולת, נחמה רונן

בן כספית : בשנים האחרונות המודעות בישראל לענייני סביבה הולכת וגוברת, אחת העדויות לכך היא שורה של חוקים שמקדמים מיחזור של פסולת. אבל בכתבה נרחבת של צאלה קוטלר הדרי בגלובס נטען שבפועל תעשיית המיחזור בישראל נשארה מאחור אולי אפילו קורסת. האם זה תיאור מדויק. נחמה רונן, יו"ר תאגיד המיחזור אל"ה. שלום נחמה.
נחמה רונן : שלום.
בן כספית : וירון מזרחי, סמנכ"ל אביב תעשיות מיחזור. שלום ירון.
ירון מזרחי : שלום וברכה.
בן כספית : אתם בעצם המפעל היחיד בישראל היום שממחזר את הבקבוקי פלסיק.
ירון מזרחי : היחידי שנשאר.
בן כספית : ואתם מפסידים מיליונים.
ירון מזרחי : הפסדנו ב- 2015-2016 עשרות מיליונים ...
בן כספית : למה. למה זה לא כדאי למחזר היום פלסטיק בישראל.
ירון מזרחי : יש שני דברים, דבר ראשון מחירי חומרי הגלם צנחו שאיתם צנחו כל מחירי הסחורות. בנוסף זה העלויות נשארו בארץ בשקלים וייקרו את התפעול ואת הטיפול בחומרים. והפאן השלישי נוסף לזה גם עניין של יש בארץ חוק אריזות שהוא לא נאכף באופן מלא, ויש פסולות שיוצאות במקום להיות ממוחזרות בארץ ממוחזרות בחו"ל.
בן כספית : אוקיי, אז זה נניח שהבנתי את זה, אני עושה את עצמי כאילו שהבנתי את זה. מה נכשל מה לא
נכשל, תעשי לי קצת סדר. קודם כל הפרדת פסולת ביתית לא עובד.
נחמה רונן : אני לא מסכימה.
בן כספית : למה.
נחמה רונן : משום שצריך גם להבין איזה פסולת ביתית, נכשל הטיפול בפסולת האורגנית מה שנקרא הפח החום נכשל, מדינת ישראל לא ערוכה לכך גם לא ערוכה לעבודת פסולת אורגנית אלא קיבוצים ומושבים שיש להם את היכולת הלוגיסטית לשים את זה איכשהו בצד זה נורא מסריח, אנחנו מדינה חמה אין לנו כיורים מספיק גדולים לשים שני פח אשפה מתחתם. כך שזה צריך לשים בצד. אבל לעומת זאת הפחים הכתומים שצריך לזכור שרק שליש מהמדינה מרושתת עם פחים כתומים.
בן כספית : כתומים זה אריזות.
נחמה רונן : זה אריזות, זה משנה לשנה גודל בשניים שלוש אחוז, זה לא מעט אי אפשר לצפות היום שנהיה כמו מדינות אירופה ששלושים שנה מפרידות. אז צריך שיהיה סבלנות וצריך שיהיה אורח רוח והרבה קמפיינים והסברה, צריך לשנות את הרגלי הציבור וזה לוקח המון המון זמן. אז זה מתחיל וזה מתקדם. הבקבוקים מאוד מאוד מצליח בקנה מידה עולמי, אנשים באים למיחזוריות זורקים את בקבוקי הליטר וחצי...
בן כספית : אבל ... הוא אומר לך שהוא מפסיד מיליונים, הוא המפעל היחיד שנשאר, מחצית ממספר הפועלים שהיה פעם. והתופעה הגלובלית שגם בטח על זה את יכולה לענות לי, זה שהולך ונהיה פחות ופחות, ז"א גם המדינות בעולם שהיו קולטות מאיתנו את הדברים האלה מיחזור כמו סין ואולי גם טורקיה לאט לאט בסוף לא יקלטו נישאר תקועים עם זה פה.
נחמה רונן : נכון. אבל צריך באמת להפריד בין הציבור שממחזר שעושה את הפעולה שצריכה, ומה עושים אח"כ עם חומר הגלם לתחום התעשייתי. אז נכון שיש קשיים המדינה רוצה גם לקדם תעשייה היא צריכה לתמוך בה. אני יכולה להגיד לך שבחירייה יש מפעל חדש שהוא לוקח הרבה מאוד אשפה ושורף אותה ומייצר חומר שמוכרים אותו לנשר לתעשייה של נשר רמלה. ז"א יש היום הרבה שיטות, מיחזור היא רק אחת מהם זה לא השיטה היחידה. כל הסיפור איך הוא איך מטמינים פחות אשפה, ובאמת מפעל כזה נתקל בקשיים משום שחומר הגלם הפלסטיק כן יש לו ביקושים בהרבה מאוד מדינות בעולם ומשלמים עליו. אז אם אתה צריך לתת אותו למפעל בישראל שיכול להתמודד עם מדינות אחרות בעולם או שאתה צריך לתמוך ולקדם תעשייה. יש פה החלטה שהיא ברמה של רגולטור שהוא צריך לקחת ולעזור אם הוא רוצה לקדם...
בן כספית : מה בעצם ירון הייתי אומר מהזווית שלך מהפוזיציה שלך, שהמדינה היתה יכולה לעשות ולא עושה.
ירון מזרחי : אני רוצה רק קודם, ציינת לגבי העניין של ... מדינות שונות לקליטה של אשפה. סין הודיעה חד משמעית פברואר 2018 הם סוגרים. סין ממחזרת 50 אחוז מהפסולת של העולם לא של ישראל של העולם. מאותו שהם ייסגרו.
בן כספית : למה הם סוגרים, הם בעצם... ש- 10 אחוז מכל מה שהם מקבלים הם לא מצליחים למחזר ואז הם בעצם צוברים לאט לאט את כל הזבל העולמי.
ירון מזרחי : נכון. והם הבינו שבסופו של דבר הם הפכו להיות פח האשפה של העולם, והם שמו לזה עצרו את זה קומפלט, זה לא רק פלסטיק זה קרטון נייר, כל הדברים שניתן למחזר אותם הם פשוט עצרו. עכשיו זה מן הסתם השליך על 50 אחוז מהפסולת שהתחיל להסתובב בעולם שאין לה פתרון.
בן כספית : וזה יוריד גם את המחירים.
ירון מזרחי : וזה יוריד את המחירים כמובן.
נחמה רונן : צריך להגיד שיש חוק חדש שהאיחוד האירופאי מקדם אותו והוא נקרא החוק הכלכלה המעגלית, וזה אומר שמדינות הולכות להחיל על עצמם החלטה שאומרת, שתעשייה תוכל לייצר מוצר רק אם ניתן יהיה למחזר את האריזה שלו ולייצר ממנה מוצר חדש. ופשוט ייעלמו מוצרים וייעלמו תעשיות, כי זה עידן חדש שצריך להסתכל אליו. ואני מניחה שמדינת ישראל תהיה חלק מזה, וזה אומר גם תעשיית החלב שתצטרך להתחיל לייצר בתוך אריזות שמותר יהיה למחזר.
בן כספית : ועדיין כמה אחוז מהפסולת בישראל אנחנו מטמינים.
נחמה רונן : הרבה. אנחנו ממחזרים משהו ...
בן כספית : זו השורה התחתונה שלנו.
נחמה רונן : נכון, אבל...
בן כספית : 80%, נכון.
נחמה רונן : אנחנו מטמינים בין 70 ל- 80 אחוז.
בן כספית : שזה נורא.
נחמה רונן : בסדר, אבל אחרי שאמרנו שזה נורא אז מה לעשות להרוג גם את ה- 20% שמצליחים למחזר אותו...
בן כספית : לא, להפוך את ה- 20 ל- 40.
נחמה רונן : בוודאי, נכון זאת המטלה הבאה.
בן כספית : כמה אחוזים מטמינים באירופה.
נחמה רונן : באירופה פחות, אירופה אתה יודע מדינות סקנדינביה בכלל רוצות להגיע לאפס הטמנה...
בן כספית : ארה"ב.
נחמה רונן : ארה"ב היא יצרנית זבל מאוד מאוד גדולה, והיא גם גרועה מאוד במיחזור, ז"א דווקא מזה לא ניקח דוגמה מארה"ב. אבל בוודאי שיש מה לעשות רק במקום להרוג את מה שעשינו עד עכשיו צריך לראות איך עושים יותר טוב.
בן כספית : ולא אמרת לי עוד מה חסר לך כדי להגביר את... קודם להציל את המפעל ולהגביר את המיחזור פלסטיק בישראל.
ירון מזרחי : להגביר את המיחזור פלסטיק אני צריך בסופו של דבר זה עניין כלכלי, אבל מה שצריך זה בסופו של דבר לאכוף את החוקים.
בן כספית : איזה חוקים לא נאכפים.
ירון מזרחי : כמו שציינתי קודם, חוק האריזות מדבר על 80 אחוז מיחזור בארץ וזה כרגע לא נאכף. ז"א פסולות שאמורות היו להיות ממוחזרות בארץ ולהבטיח תעשייה קיימת בארץ לא קיים.
בן כספית : למה בעצם כי שולחים אותם לחו"ל ומקבלים על זה יותר כסף.
ירון מזרחי : נכון.
בן כספית : ז"א המדינה צריכה להכריח את היצרנים למחזר אצלך למרות שאתה משלם להם פחות...
ירון מזרחי : יכול להיות.
נחמה רונן : אבל זה בדיוק העניין, כי יש כאן מחיר בורסה, זה לא מחיר שנקבע ... זה מחיר עולמי.
ירון מזרחי : אבל יש גם מחיר סביבתי, את לא יכולה להגיד רק הכל כלכלה ,יש פה בסופו של דבר עניין סביבתי, וצריך גם לזכור שגם מבחינה כלכלית ....
בן כספית : זה יקרה.
ירון מזרחי : ברור שזה יקרה.
בן כספית : זה יבוא אליך בסוף, המחיר ירד וזה זה יבוא אליך.
ירון מזרחי : השאלה אם נהיה קיימים עד אז, זאת השאלה.
בן כספית : ואותו דבר אתה יכול להגיד על תעשיות רבות בישראל שנסגרו כי המדינה לא תמכה בהם והיה יותר זול להביא את חומרי הגלם מחו"ל כולל אגב חקלאות שבימים אלה אנחנו רואים שזה קורה.
בן כספית : אבל בכל המקרים האלה זה לא היה קשור גם להגנת הסביבה. פה יש את האלמנט שאנחנו צריכים לשמור פה על סוג של...
נחמה רונן : בן יותר מזה, יש חמש החלטות ממשלה שקבעו שצריך בזכוכית שאוספים במדינת ישראל להשתמש לתשתיות במדינת ישראל, רכבת, מע"צ, חברת הגז, הכל חברות ממשלתיות הם לא מוכנות לשמוע בכלל על שימוש בזכוכית.
בן כספית : למה.
נחמה רונן : כי הם לא מוכנות, כי אין להם אישור מהמהנדס ומפה ומשם, שבאירופה היום סוללים כבישים עם זה.
בן כספית : אז הנה הבנו את הכל. יד אחת עושה ככה והשנייה עושה ככה. טוב ,זה חשוב מאוד. אז שיהיה בכל זאת בהצלחה. תודה רבה לכם על השיחה הזאת.
ירון מזרחי : אפשר רק להוסיף.
בן כספית : אבל נגמר הזמן, מוסיפים באמצע לא בסוף. תודה.


לחץ להורדת הכתבה