גלגולו של בקבוק, תערוכה ירוקה

קטגוריה: רדיו
תגיות: מיחזור בקבוקים, תאגיד המיחזור אל"ה, פעילת מיחזור, איסוף בקבוקים

מראיינת : גלגולו של בקבוק , הינה תערוכה ירוקה לכל המשפחה שמוצגת בימים אלו במוזיאון האדם והחי, בפארק הלאומי ברמת גן. אחר צהריים טובים לציפי בלום, מנהלת קשרי קהילה תאגיה מחיזור אל"ה. שלום לך ציפי.
ציפי בלום : אחר צהריים טובים.
מראיינת : אז גלגולו של בקבוק זה נשמע נורא נורא סיפור יפה אופטימי, אבל הבקבוקים האלה עושים הרבה בלגן לאוזון ולכדור הארץ.
ציפי בלום : לא רק הבקבוקים עושים בלגן, כולנו אוהבים לקנות, ולקנות הרבה והשאלה הזאת מה קורה באמת עם אותם מוצרים שאנחנו מסיימים להשתמש בהם או מסיימים לאכול והעטיפות והאריזות ומה קורה איתם אחר כך, כי בעצם הבעיה היא, שלחומרים האלה לוקח המון, המון, המון שנים להתפרק.
מראיינת : 500 שנה, זה נכון שלוקח לבקבוק פלסטיק אחד לוקח כ - 500 שנה להתכלות?
ציפי בלום : בדיוק. אנחנו החלטנו בעצם להביא לציבור , את כל המידע בצורה מאוד נגישה בצורה נוחה לילדים ובעצם להראות מה הבעיה בפסולת וחלק מזה זה באמת בבקבוק הפלסטיק שכולנו מכירים, וכולנו אוהבים לשתות שתייה ובסופו של דבר, צריך לקחת אותו למיחזור. אם לא ממחזירים אז באמת לוקח 500 שנה להתכלות לבקבוק פלסטיק.
מראיינת : אני חייבת לשאול אותך שאלה שאותי נורא נורא מציק לי. את הבקבוקים של ליטר וחצי שמים במיחזורית נכון ולמה את הבקבוקים הקטנים של 330 מ"ל או 500 מ"ל מחזירים לחנות ומקבלים החזר כספי?
ציפי בלום : אז יש פקדון באמת . חוק הפיקדון זה אחד החוקים הסביבתיים הראשונים שנחקקו בישראל , לפני 17 שנה שבעצם קבעו שלבקבוקים הקטנים יהיה פקדון ובאמת אם תנסו להזכר 20 שנה אחורה כילדים. אני זוכרת את הבקבוקים , את הפחיות זרוקים בצידי הדרכים. מאז שהיה חוק הפיקדון היה איזה שהוא עידוד לציבור להביא את המיכלי משקה למיחזור, ולקבל בגינו איזה שהם דמי פיקדון שזה אותם דמי פיקדון. היום, אנחנו כבר במצב אחר, הציבור רוצה למחזר, הוא בשל למחזר והוא מבין את החשיבות, ולכן הבקבוקים של הליטר וחצי, אנחנו הצבנו 22 אלף מיחזוריות בכל רחבי הארץ, שציבור יכול להביא את מכלי המשקה הגדולים , כל בקבוק פלסטיק כולל בקבוקי שמפו ובקבוקי של מוצרי כביסה, חומרי ניקיון הכל לאותן מיחזוריות ולמכלי המשקה יש את הפקדון שזה חוק באמת שנחקק, אחד החוקים הראשונים ...
מראיינת : שיכול להיות שיבטלו אותו בהמשך?
ציפי בלום : יכול להיות שיבטלו, הלוואי, כולנו נמחזר הרבה ונדע את החשיבות ונמחזר יכול להיות שיגידו לא צריך פיקדון, אנשים יגידו שצריך למחזר.
מראיינת : מה אנחנו בעצם נראה בתעורכה. אנחנו נראה איך , מה קורה בעצם לבקבוק מפלסטיק עד שממחזרים אותו. תתני לנו ככה דוגמה.
ציפי בלום : אז באמת התערוכה ממחישה את הבעיה, בכלל בפסולת זה בצורך למחזר להפריד את הפסולת ולמחזר מה שאפשר. אחד זה בקבוקי הפלסטיק ואנחנו רואים
קודם כל, איך נוצר פלסטיק, פלסטיק נוצר מנפט. נפט נוצר באדמה, אחר כך הייתה בעיה בשימוש, מה הבעיה בזמן ההתכלות וגם כמובן איך מייצרים מוצר חדש מפלסטיק. מה נוצר מבקבוקי פלסטיק שמיחזרו אותם. תערוכה שממחישה...
מראיינת : את מבחינתך, היית מעדיפה שכל הבקבוקים יהפכו לבקבוקים מזכוכית, אם זה היה יכול להיות?
ציפי בלום : גם מזכוכית ממחזרים. אנחנו מתייחסים לתערוכה רק לבקבוקי פלסטיק וזכוכית בעיקרון זה זכוכית, זה שאפשר למחזר זכוכית שוב ושוב ושוב. אפשר ליצור מאותה זכוכית אפשר להתיך אותו מחדש וליצור בקבוק חדש.
מראיינת : ומפלסטיק, כמה פעמים אפשר למחזר אם בכלל?
ציפי בלום : פלסטיק פעם אחת.
מראיינת : פעם אחת.
ציפי בלום : אנחנו ממחזרים את הבקבוק פלסטיק, מייצרים ממנו מוצר אחר שזה יכול להיות קופסה חד פעמית לדוגמה וקופסה החד פעמית , אי אפשר למחזר וזה הבעיה גם בכלים חד פעמיים ובמוצרי פלסטיק.
מראיינת : תכניסו למדיח, תשטפו עם סבון ומים ואל תקנו כלים מפלסטיק. אבל יש גם פלסטיק מתכלה יותר ידידותי לסביבה, שהוא קצת יותר יקר נכון? שהוא לא ממש פלסטיק.
ציפי בלום : יש חומרים , זה לא פלסטיק. יש חומרים שבאמת מתכלים חומרים, כלים חד פעמיים מתכלים קצת יותר יקרים, קיימים בשוק היום. נכון זה מתכלה ולכן עדיף לקנות כלים חד פעמיים מאותם חומרים מתכלים.
מראיינת : וכמה זמן התערוכה תמשך?
ציפי בלום : תערוכה פתחנו אותה עכשיו ואנחנו שם. אנחנו שם בשביל להשאר. אנחנו קוראים לציבור הרחב לבוא, להנות. בכלל זה מוזיאון מקסים, בפארק ירוק ויפהפה וביקור קטן במוזיאון עם העשרה והמחשה נהדרת לילדים וגם למבוגרים ואתם מוזמנים.
מראיינת : מה זה עושה לך שאת רואה אנשים, שכנים, מכרים, חברים שלא ממחזרים בקבוקים, כי את יודעת, לרוב האנשים המחיזור הוא לא ממש ליד הבית. צריך לקחת, להכניס לשקית, לעשות פעולה חשיבתית לא סתם.
ציפי בלום : אז אני אספר לך, שהחברים שלי גם מי שסביבי הוא לא מעיז בכלל לזרוק בקבוק ולומר לי שהוא זורק בקבוק.
מראיינת : מפחדים ממך.
ציפי בלום : מי שמבין את החשיבות של המיחזור ומה בעצם הנזק הסביבתי, שאם בקבוק ילך יטמן באדמה ויקח לו כל כך הרבה שנים להתכלות... איזה שהיא ברירה ואפשר ליצור ממנו מוצר חדש, מבין את החשיבות. מאות גני ילדים , מאות בתי ספר, לוקחים חלק בפעילות של מיחזור, לעידוד המיחזור.
מראיינת : אז מבחינתך, זהו פשע לא למחזר בקבוק מפלסטיק. ומה לגבי קופסת קרטון של מיץ, איך את מסתכלת עליה?
ציפי בלום : קופסת קרטון של מיץ, זה כבר אריזות ויש גם את חוק האריזות שנחקק.
מראיינת : אבל מבחינתך זה לא אותו אסון אם ממחזירים אותה.
ציפי בלום : זה לא אותו. אנחנו מדברים על מכלי . לא סליחה, צריך למחזר מה שצריך. אבל באמת זה יש לזה תהליך הפרדה אחר.
מראיינת : כן. פלסטיק זה הרעה החולה של כל המאה 21.
ציפי בלום : פלסטיק זה חומר שקל לייצר אותו, זה חומר שיחסית נגיש, אפשר לייצר אותו במספר צורות, פלסטיק גמיש ויחסית.
מראיינת : חשוב לכל אחד ואחת מאיתנו להגיע לתערוכה. גלגולו של בקבוק, בפארק הלאומי רמת גן. ציפי בלום תודה רבה לך.
ציפי בלום : ויותר מזה, לזכור שבקבוקים רק במיחזורית.
מראיינת : יש הרבה פרסומות וזה טוב. תודה רבה לך.
ציפי בלום : נכון. תודה רבה. ביי ביי.

לחץ לשמיעת הכתבה