מיזם שנועד להעלות את המודעות למיחזור

קטגוריה: אינטרנט
תגיות: מיחזור בקבוקים, תאגיד המיחזור אל"ה, מיחזור בקבוקים

אפי טריגר : החלבון שעלול להציל את העולם ממשבר זיהום הפלסטיק התגלה כמעט בטעות. עלול/עשוי. קבוצת מדענים שחקרה חיידק במיזבלה ביפן גילתה שבעצם הפכה אותו ליעיל יותר בפירוק הפלסטיק ממנו מורכבים בקבוקי שתיה. נכון להיום רק ארבעה עשר אחוזים מהבקבוקים ממוחזרים אבל בעקבות פריצת הדרך הזו לראשונה יהיה אפשר למחזר בקבוקים לגמרי. אז האם האנזים שמצליח לאכול את הפלסטיק, יציל את האנושות? שלום, בוקר טוב נחמה רונן, יושבת ראש תאגיד אל"ה, תאגיד המיחזור.
נחמה רונן : בוקר טוב אפי.
אפי טריגר : את נרגשת מהדיווחים הללו על האנזים?
נחמה רונן : אני חושבת שכולנו, כל העולם צריך להיות נרגש. זה לא משהו לוקאלי ישראלי אלא זה תגלית ברמה עולמית ובאמת עין הרבה תגליות מהסוג הזה שיכולות לעשות שינוי במשהו כל כך דרמטי כי אתה הזכרת את נושא בקבוקי הפלסטיק אבל זה לא רק לגבי בקבוקים.
אפי טריגר : מה עם שקיות?
נחמה רונן : לגבי הכל, זה לגבי כל הפלסטיק. זה פשוט חיידק שיודע לאכול את הפלסטיק וזה כמעט משהו שלא היה קיים כי הפלסטיק מורכב מ ... המבנה הכימי שלו, לא ניכנס עכשיו ליותר מידי תיאורי בית ספר אבל המבנה הכימי שלו הוא משרשרת פחמנים שבנויה מאוד מאוד חזק, מאוד קשה לפרק פלסטיק ולכן יש פה פתאום משהו שהוא טבעי. אמנם הוא התגלה במקרה לגמרי אבל יש פה איזה חיידק שהוא אורגן שהוא יודע לאכול את הפלסטיק הזה ואם יצליחו להשביח את החיידק הזה אז כמעט אפשר להגיד שנפתרה בעיית הפלסטיק בעולם כי כשהמציאו את הפלסטיק, אני לא חושבת שמישהו העלה על דעתו מה יקרה שבעים-שמונים שנה קדימה אם כך שבעצם כל העולם, כמעט כל התעשייה עברה לפלסטיק. התוצרים שלהם מאוד מאוד קשים לכל נושא הטבע והפירוק ולזיהום הים. יש לזה השלכות דרמטיות.
אפי טריגר : בהחלט. עכשיו קודם כל נגיד שנכון לעכשיו מדובר באולי גדול מאוד ולעתיד. כרגע הפיתרון החלקי אבל הפיתרון הקיים הוא מיחזור.
נחמה רונן : נכון אבל האולי הזה, זה הרבה יותר מאשר אולי משום שקודם כל זה כבר מוכח, החיידק הזה הוא יודע לאכול פלסטיק, עכשיו צריכים לעשות עליו מניפולציות במעבדות ולגרום לו להיות טורף יותר משמעותי. זאת אומרת יש פה כבר את ... פריצת הדרך כבר נעשתה, האם זה יהיה רק במסגרת של מעבדה או איזה משהו שיכול באמת להיות ברמה שאפשר לשפוך, אני לא יודעת מה, כמה אלפי או מאות אלפי חיידקים כאלה לים או למיזבלות והם כמו פאק-מן כזה יאכלו את הפלסטיק, זו באמת שאלה אבל אני מאמינה שברגע שפריצת הדרך נעשתה אז הטיל הוא כבר די ברור. כרגע העולם ממחזר את הפלסטיק, אין פיתרונות אחרים וזה צריך להגיד בכנות, זו לא בעייה ישראלית. כמות המיחזור של הפלסטיק היא מאוד מאוד קטנה יחסית לכמות הפלסטיק שמיוצרת בעולם והאוקיאנוסים בכל העולם הם אמבטיות של פלסטיק, הן אמבטיות של חלקיקי פלסטיק ושקיות ועוד מיני בישין אחרים שמאיימים להפוך בעצם את היחסים באוקיאנוס בין דגים לבין פלסטיק לשווים בעוד כעשרים או שלושים שנה וזה באמת הדבר המדאיג ביותר.
אפי טריגר : כשאת אומרת אחוז קטן ביותר של מוצרי פלסטיק ממוחזר זה בגלל אי היענות, חוסר היענות של בני האנוש או גם בגלל המבנה הבעייתי של הפלסטיק?
נחמה רונן : לא את כל הפלסטיק אפשר למחזר, רק מסוג מסויים שהוא ... את זה אפשר למחזר וזה יותר בקבוקי השתיה וגם פה יש תעשייה שצריכה להיבנות מהפלסטיק למיחזור והתעשייה א' לא יודעת לקחת את כל הפלסטיק שמיוצר בעולם, ב' כשחומר הגלם הבתולי הוא יותר זול מאשר החומר הממוחזר אז הכלכלה עובדת, אז אין כדאיות למחזר את הפלסטיק, אז יש חוקים בהרבה מאוד מדינות, חוקי מיחזור שכופים על הציבור למחזר. אבל שוב, אנחנו מדברים על משהו כמו עשרים-שלושים אחוז במדינות מאוד מאוד מתקדמות, זה לא איזה שהוא נתון שהוא בעיה רק ישראלית. דווקא בישראל אנחנו יכולה להגיד שיש היענות מאוד מאוד גדולה למיחזור בקבוקי הפלסטיק בין אם במיחזוריות, בין אם בשיטות שמוציאים אותם מאתרי ההטמנה. דווקא אנחנו מאוד מובילים בעולם בעניין הזה אבל שוב, מה קורה דקה אחרי שהפלסטיק הזה מוצא וכמה משתמשים בו אחר כך לתעשייה שיודעת למחזר ולהפיק ממנו מוצרים, זו כבר שאלה אחרת ופה האתגר הגדול של העולם בכלל למצוא פיתרון למשהו שאין לו תחליף. אף אחד לא יחזור אחורה מהפלסטיק לשימוש בזכוכית או בנגרות של אריזות וכולי אז ההמצאה היא המצאה מרגשת והיא בהחלט צריכה לקחת את כולנו לעולם טוב יותר. (שידור השתבש).
אפי טריגר : נחמה רונן, יושבת ראש תאגיד המיחזור אל"ה על האנזים שמצליח לאכול את הפלסטיק והתגלה ביפן. תודה רבה.
נחמה רונן : יש גם חדשות טובות.
אפי טריגר : בדיוק. תודה רבה, בוקר טוב.
נחמה רונן : יום טוב.


לחץ להורדת הכתבה