זאב אלקין החליט לא להטיל פקדון על בקבוקי ליטר וחצי

קטגוריה: רדיו
תגיות: מיחזור בקבוקים, תאגיד המיחזור אל"ה, מיחזור בקבוקים, זאב אלקין, נחמה רונן

נחמה רונן, יו"ר תאגיד המחזור אל"ה - השר להגנת הסביבה, זאב אלקין החליט לא להטיל פקדון על בקבוקי ליטר וחצי אך, ייקנסו במידה ולא יעמדו ביעדי איסוף הבקבוקים של תאגיד המחזור, אל"ה . קנס הוטל על תאגיד המיחזור אל"ה .

אפי טריגר : על אף שהם מרכיבים את מרבית פסולת הבקבוקים שאנחנו זורקים, השר לאיכות הסביבה החליט אתמול להמשיך במסורת ולא להטיל פקדון על בקבוקי ליטר וחצי, בקבוקי משקה משפחתיים. נצחון קטן לטובת יצרניות המשקאות. עם זאת החליט אלקין לתת לחברות השתיה גם גזר וגם מקל, אם הן לא יעמדו ביעדי איסוף הבקבוקים של תאגיד המחזור אל"ה, יוטלו עליהן קנסות בגובה עשרות מיליוני שקלים וכבר עתה הוטל קנס שכזה על תאגיד המחזור אל"ה. נחמה רונן, יו"ר התאגיד איתנו, שלום, בוקר טוב.
נחמה רונן : בוקר אור.
אפי טריגר : 48 מיליון שקל, כי לא עמדתם ביעדים.
נחמה רונן : אכן סכום חריג וגבוה לכל הדעות, אלא שאנחנו טוענים וממש עומדים על הרגליים האחוריות שאנחנו עמדנו ביעדים.
אפי טריגר : מה זאת אומרת?
נחמה רונן : אנחנו לא מקבלים, אנחנו לא מקבלים את הקביעה של המשרד. אנחנו דיווחנו על כמעט 60 אחוז איסוף. אנחנו עומדים מאחורי הדיווחים האלה בשקיפות מלאה. הדיווחים האלה מתקבלים מקבלנים שזוכים במכרזים ברשויות המקומיות והם אלה שמפנים את המחזוריות. עד היום לא הוצג בפנינו ולא בדל של ראיה שמיוחסת לקבלן אחד שהמשרד לא מאמין לדיווחים שלו ובגינו הקנס העצום הזה.
אפי טריגר : תראי, כבר ממחשבה בעקבות המשפט שלך אני אומר לעצמי קבלנים שמקבלים את הזכות לפנות את הזה... ברור שהם ידווחו על מחזור יותר בקבוקים.
נחמה רונן : למה?
אפי טריגר : כדי שלא ישללו להם את הרשיון.
נחמה רונן : למה? בכלל לא קשור. זה בכלל לא קשור אליהם. הרשויות צריכות על פי החוק להתקשר עם קבלנים, הקבלנים מפנים את המחזוריות, זה בכלל לא מעניין אותם, הם מקבלים תשלום על פינוי המחזוריות. אנחנו השקענו מאה מיליון שקל, אפי תקשיב לסכום, מאה מיליון שקל בשבע שנים בפריסה של עשרות אלפי מחזוריות בכל רחבי הארץ, בקמפיין חינוכי. אין היום ילד בגן ילדים, אין ילד בגנון שלא יודע שצריכים ללכת עם הבקבוקים למחזורית...
אפי טריגר : ועדיין לפי המשרד לאיכות הסביבה אספתם רק 51 אחוז, היעד הוא 55.
נחמה רונן : אז על זה אנחנו חולקים ואנחנו קיבלנו, אנחנו מקבלים אתה יודע, יש לנו כבוד גדול לשר אלקין, אנחנו קיבלנו ושמענו את מה שהוא אמר ואנחנו נערער על זה. עדיין האמירה הזאת מחייבת לשמוע אותנו ולשמוע ולקבל מאיתנו את כל הנתונים ולתת לנו זכות ערעור ואני אומרת לך שאנחנו אספנו יותר מ- 55 אחוז. ואם המשרד חושב שדיווח אחד הוא לקוי והם עשו גם חקירה בענין הזה, זה לא רק שהם חושבים, אז מן הראוי שאחרי שנה שהחקירה הזאת בוצעה נקבל איזה שהוא בדל של ראיה שהבן אדם שנבחר לא על ידינו, על ידי הרשות, אכן דיווח דיווח שקרי. זה לא קרה עד היום.
אפי טריגר : זה הטענה של המשרד לגבי קבלן שאוסף בכל איזור הצפון.
נחמה רונן : נכון, נכון.
אפי טריגר : ועדיין למה אתם ממשיכים לעבוד איתו, אם הוא שיקר?
נחמה רונן : זאת הנקודה, אנחנו לא עובדים איתו ואנחנו לא בחרנו אותו. הוא זכה בעשרות מכרזים של רשויות מקומיות, הם בחרו אותו ועד היום אף רשות לא קיבלה מהמשרד איזה שהיא אמירה להפסיק לעבוד איתו כיוון שהוא...
אפי טריגר : ולכם אין זכות לבוא ולומר לרשויות אנחנו לא רוצים את הקבלן הזה?
נחמה רונן : בשום אופן לא. זה לא... זה ממש לא ענין שלנו. זה מכרז של הרשות. אנחנו, אנחנו רק הגורם המשלם והמחנך, אנחנו פורסים את התשתיות, אנחנו מחנכים את הציבור ואנחנו משלמים עבור הפינוים, אבל אין לנו שום זכות לקבוע. אני מציעה עכשיו רגע שנקדיש, נקדיש אולי מילה או משפט לדבר האמיתי. כן פקדון או לא פקדון.
אפי טריגר : כן.
נחמה רונן : הפקדון לא ירד עם לוחות הברית מהשמיים. יש פה מערכת שעובדת שנים והיא מאוד מאוד מצליחה בכל קנה מידה. ובוא נשווה אותנו למדינות אחרות בעולם.
אפי טריגר : ואם לא תצליח יותר עם פקדון על בקבוקי ליטר וחצי גם?
נחמה רונן : אני ממש לא בטוחה שהיא תצליח, כי תראה יש פיקדון על המיכלים הקטנים ורק 18 אחוז מהציבור מגיע לסופרמרקטים ומחזיר את בקבוקי היין או את הפחיות. ותראה, בוולונטרי, באיסוף הוולונטרי אין ישוב במדינת ישראל ולא משנה אם הוא במעמד סוציו אקונומי גבוה או נמוך ומאיזה מגזר חרדי דתי חילוני. בכל מקום ממחזרים, בכל מקום הילדים הם הקטר שמניע את המערכת הזאת, אז חינכת כל כך הרבה שנים והציבור משתף פעולה ממקום כל כך נקי וכל כך בהרגשה שזה חלק מהתרומה לסביבה, למה להרוג את זה עכשיו בפקדון? כי מישהו החליט שיש כמה מדינות בעולם שיש בהם פקדון? תראה, מכל מדינות אירופה 8 מדינות יש בהן חוקי פקדון. מכל מדינות ארה"ב, פחות מ- 10 מדינות בפקדון וגם זה בלי קנסות ובלי יעדים. אז יש פה משהו שעובד ועובד מצוין, צריך לעבוד עוד יותר טוב, אני עם זה מסכימה לחלוטין.
אפי טריגר : אז לא צריך פקדון בכלל אולי?
נחמה רונן : לא לא.
אפי טריגר : גם על בקבוקים קטנים. אני לא מבין מה ההגיון, למה כן בקבוקים קטנים, למה לא משפחתיים, שהם הבקבוקים הנמכרים ביותר בישראל.
נחמה רונן : משום שהפקדון על הבקבוקים הקטנים חוקק מסיבה אחרת לגמרי, שאת רוב הבקבוקים הקטנים קונים בחוץ, פאבים, מסעדות, בתי קפה, חופי הים והמדינה היתה מטונפת מפחיות ומבקבוקים ולכן אמרו בואו נשים איזה שהוא ערך למיכל הזה כדי שלמישהו יהיה ענין להרים אותו. ואכן המדינה נקיה, אתה לא רואה יותר בקבוקים שמפוזרים בחוצות הרבים. זה לא המצב עם בקבוקי המשקה הגדולים שקונים אותם רק לצריכה ביתית. אין הבדל, מה ההבדל בין קופסת קורנפלקס, למה אתה לא חושב לשים פקדון על קורנפלקס? גם אותו אפשר למחזר. ברגע שזה אריזה ויש חוק אריזות, אז מקומם של האריזות בפח הכתום או במחזורית. וזה עובד וזה עובד טוב וזה עובד נכון ואני מסכימה שזה צריך לעבוד עוד יותר טוב וזה החובה שלנו באמת לחנך עוד יותר את הציבור ולשכנע גם את מי שלא עושה את זה היום ללכת למחזורית.
אפי טריגר : אוקיי.
נחמה רונן : אבל מכאן ועד לעשות מזה כשלון של משהו שהוא כל כך מצליח, המרחק הוא גדול.
אפי טריגר : אוקיי. נחמה רונן, אנחנו נמתין כמובן לתוצאות הערעור שלכם על הקנס שמטיל המשרד להגנת הסביבה. יו"ר תאגיד אל"ה, תודה רבה, בוקר טוב שיהיה.
נחמה רונן : בוקר טוב.

לחץ לשמיעת הראיון ברדיו גלצ


לחץ להורדת הכתבה