מיחזור בקבוקים קטנים ופחיות (פיקדון)

מספר אפשרויות לקבלת דמי הפיקדון

1. שירותי האיסוף של תאגיד המיחזור

תאגיד המיחזור- אל"ה מאפשר לך להצטרף כלקוח בדרך קלה ופשוטה! השירות ניתן ללא עלות כספית, אך מותנה באיסוף כמות מינימום של מיכלי משקה.לפרטים נוספים ורישום פנה למוקד השירות 1-700-700-310.

 

כל מה שצריך לעשות:
1. למלא את טופס ההתקשרות לפי ההנחיות:

הורד טופס לאספנים הורד טופס למוסדות וארגונים הורד טופס למוסדות חינוך הורד טופס לבתי עסק הורד טופס ליחידות צה"ל הורד טופס חזרת לקוח לפעילות הורד טופס נוהל אריזה אחידה

2. לפקסס את הטופס המלא למוקד שירות הלקוחות, למספר פקס – 03-7602743.
3. תוך מספר ימי עסקים, נציגי השירות של התאגיד ייצרו עימך קשר למתן מספר הלקוח ולסיוע לפי הצורך.
4. מתחילים לאסוף מיכלי משקה למיחזור לפי הנהלים ודמי הפיקדון מועברים ישירות אליך.(לקבלת סיסמא ניתן לפנות למוקד שירות הלקוחות- 1700-700-310.באמצעות מערכת "דוחות אישיים" ניתן לבדוק את סך המיכלים שהעברת לתאגיד עד מועד הפקת הדוח כולל סטיות

*ערעור על סטיות יש להפנות למוקד התאגיד עד 10 ימים מתאריך המשלוח המדובר.

2. תחנות מיחזור עירוניות

לתאגיד 18 תחנות מיחזור עירוניות- שנועדו לתת מענה זמין ונוח לתושבים ללא מגבלה של כמות מיכלי משקה. העבר את מיכל המשקה החייב בפיקדון אל אחת מתחנות המיחזור העירוניות הקרובה לאזור מגורייך וקבל במזומן את דמי הפיקדון (30 אג' למיכל משקה).

לתשומת ליבכם:
– לקבלת שירות יעיל ומהיר יותר יש להגיע עם המיכלים ממויינים לפי סוג: בקבוקי זכוכית, בקבוקי פלסטיק ופחיות משקה.
- ניתן להחזיר למרכז עד 2,000 מיכלי משקה. במסירת 1,000 מיכלים ומעלה, יש להציג תעודת זהות
- בהבאת כמות העולה על 500 מיכלים יש להגיע שעה לפני סגירת התחנה.
– ברוב תחנות המיחזור העירוניות קיימת הפסקת צהריים של שעה אחת.
- יש להתעדכן בשעות הפעילות מול התחנה או מול מוקד שירות הלקוחות (1-700-700-310).


3. רשתות סופרמרקטים ובתי מרכול

כל סניף של סופרמרקט או בית עסק המוכר משקאות שנכללים תחת חוק הפיקדון מחוייב להשיב את דמי הפיקדון לצרכן, במגבלה של עד 50 מיכלי משקה (יצוין, כי בין יתר הגדרות החוק, מדובר בבית עסק ומרכול הגדולים מ-28 מ"ר).

במידה והציבור נתקל בסירוב, ניתן לפנות למוקד פניות הציבור במשרד להגנת הסביבה.

פרטי פניות הציבור- המשרד להגנת הסביבה:


הודעה לרשתות השיווק

תאגיד האיסוף משלם דמי עידוד ו/או דמי טיפול, בשיעור מצטבר של עד 5 אג' למיכל בממוצע לרשתות שיווק אשר מוסרות לו מעל ל- 60,000 מיכלים בחודש מכל סניפיהן יחד, ו/או רשתות המוסרות למשנעים מטעם התאגיד לפחות 2,500 מכלי משקה באיסוף ("פיק") אחד.

לפרטים יש לפנות לתאגיד למלי הוך, כתובת דואר אלקטרוני malih@elas.co.il – או בטל'- 03-5101999 שלוחה 9.

4. מכונות אוטומאטיות

בעשרות בתי עסק הציב תאגיד המיחזור מכונות איסוף אוטומטיות באמצעותן ניתן להביא את המיכלים למיחזור ולקבל בתמורה שובר זיכוי לקנייה בבבית העסק בו מוצבת המכונה.

גלגולו של מיכל משקה החייב בפיקדון

בטרם החלתו של חוק הפיקדון, מסלולו של מיכלי המשקה היה חד- כיווני.
מהמפעל אל הצרכן ואל פח הזבל…היום המצב שונה!
בזכות התייעלות תפעולית ומודעות צרכנים שהולכת ועולה ממוחזרים בכל יום מעל ל- 2.5 מיליון מיכלי משקה החייבים בפיקדון.

1. מיכלי המשקה נמכרים לצרכנים ובגינם נגבים דמי פיקדון בסך- 30 אגורות.
2. יצרני/יבואני משקאות גובים מבתי עסק 30 אגורות דמי פיקדון עבור כל מיכל משקה.
3. דמי הפיקדון מגולמים במחיר המשקה.
4. הצרכן משיב את מיכל המשקה הריק לבית העסק או לתחנת מיחזור עירונית ומקבל חזרה את דמי הפיקדון (30 אגורות).
5. תאגיד המיחזור אוסף את מיכלי המשקה מנקודות האיסוף השונות (מלקוחותיו ומתחנות המיחזור העירוניות) ומשנע אותם למרכזי העיבוד שמפעיל.
6. במרכזי העיבוד של תאגיד המיחזור אל"ה – מתבצע תהליך של פריקה, בקרה, הקלדת נתונים, מיון מיכלי המשקה לפי סוג החומר והכנתם להעברה כחומר גלם לתעשיות המיחזור.

 

 

המיחזור הוא תהליך של הפרדת חומרים מזרם הפסולת ושימוש חוזר בהם, כחומרי גלם או ליצירת מוצרים חדשים. למיחזור חשיבות כלכלית ואקולוגית, הוא חוסך בחומרי גלם חדשים המופקים ממשאבי הטבע ומצמצם את כמויות הפסולת.

חשיבות המיחזור

המשבר הסביבתי פוגע באיכות החיים, ברווחת האדם, בבריאותו ומסכן את מערכות תומכות חיים, שבהן תלויה גם החברה האנושית. המשבר הסביבתי הוא יותר מאשר בעיה סביבתית (אקולוגית) וטכנולוגית אלא, מקורו חברתי והתנהגותי.

לכן, יש להציב פתרונות בני קיימא, שאחד מהם הוא המיחזור. (גישת פיתוח בר קיימא מושתתת על ההבנה שאיכות סביבה, חברה וכלכלה שלובות זו בזו, ולכן עיצוב פתרונות ארוכי טווח מצריך התמודדות המשלבת כל אחד מהמרכיבים הללו).

הפלסטיק, הזכוכית והמתכת הם תוצרים של משאבי הטבע- לדוגמא, הפלסטיק הוא תוצר של נפט גולמי, הפחיות הם תוצר של מתכות וכו'. בהיות חומרים אלו בלתי מתכלים, פירוקם אורך מאות שנים ומזהם את הקרקע. הדרך היעילה ביותר להתמודד עם המפגע היא למחזרם.

אחד התחומים היותר מתקדמים בישראל בענף המיחזור, הוא מיחזור מיכלי המשקה- בקבוקי פלסטיק, זכוכית ופחיות.

תהליך המיחזור

תהליך המיחזור מתחיל בהפרדת מיכלי המשקה מזרם האשפה ואיסופם. פעולה שמבוצעת כיום ביותר ויותר בתי אב בישראל, בי"ס, מוסדות וארגונים בכל רחבי הארץ.

מיכלי המשקה תחת חוק הפיקדון מועברים באמצעות משאיות תאגיד המיחזור למרכזי העיבוד של התאגיד, שם הם עוברים תהליך של פריקה, סליקה ומיון והכנה לקראת העברתם לתעשיית המיחזור. בקבוקי המשקה המשפחתיים (ללא הפיקדון) נאספים באמצעות חברות איסוף פרטיות שזכו במכרזי הרשויות המקומיות ומועברים ישירות לתעשיות השונות.

  • מבקבוקי הפלסטיק יוצרים פריטים חדשים, לדוגמא: סלסילות פירות, טקסטיל, ריהוט גן ומוצרים נוספים.
  • מבקבוקי הזכוכית, בשילוב חומרים נוספים, מייצרים צנצנות ובקבוקי זכוכית חדשים.
  • מפחיות המשקה, בשילוב חומרים נוספים, יוצרים גדרות, מעקות, צינורות ומאיצי חום לתנורים בתעשיה.

מיחזור בקבוקי פלסטיק

מיחזור בקבוקי פלסטיק

בקבוקי הפלסטיק (תחת חוק הפיקדון) עוברים דחיסה בשני מרכזי העיבוד של תאגיד המיחזור- אל"ה ומועברים כחומר גלם לתעשיית מיחזור הפלסטיק. במקביל מגיעים לתעשיית מיחזור הפלסטיק גם בקבוקי הפלסטיק המשפחתיים (ללא פיקדון) מחברות האיסוף העובדות עם הרשויות המקומיות מכל רחבי הארץ. בתעשיית מיחזור הפלסטיק מתבצעים תהליכים לעיבוד החומר מחדש.

 

התהליכים כוללים מיון סוגי הפלסטיק לצבעים, שטיפה וגריסה. מהפלסטיק יוצרים פריטים חדשים, לדוגמא: סלסילות פירות, תבניות ביצים, בדי פליז- טקסטיל, ריהוט גן ומוצרים נוספים. השימוש בפלסטיק ממוחזר מונע שימוש בנפט גולמי.

מיחזור בקבוקי זכוכית

מיחזור בקבוקי זכוכית

בקבוקי הזכוכית נאספים למרכז העיבוד של תאגיד המיחזור- אל"ה, עוברים מיון מוקפד לצבעים (חום, שקוף וירוק). הזכוכית הממויינת מועברת למפעל מיחזור לזכוכית כחומר גלם. חומר זה בשילוב חומרים נוספים משמש ליצירת צנצנות ובקבוקי זכוכית חדשים.מיחזור הזכוכית מונע כריית חול.

מיחזור פחיות שתיה

מיחזור פחיות

פחיות המשקה נאספות למרכזי העיבוד של תאגיד המיחזור וממויינות לפי סוג החומר – ברזל ואלומיניום.

 

הפחיות נדחסות לקוביות ומועברות לתעשיות המיחזור השונות.
קוביות הברזל הדחוס מועברות כחומר גלם למפעל מיחזור, שם בתהליך גריסה והתכה עם חומרים נוספים יוצרים מטילי פלדה מהם יוצרים גדרות, מעקות, צינורות וכדומה.
קוביות פחיות האלומיניום הדחוס מועברות למפעל המיחזור. שם הפחיות נגרסות ומיוצאות לאירופה. גריסי האלומיניום משמשים כמאיצי חום לתנורים בתעשייה.