מהו מיחזור?

  המיחזור הוא תהליך של הפרדת חומרים מזרם הפסולת ושימוש חוזר בהם, כחומרי גלם או ליצירת מוצרים חדשים. למיחזור חשיבות כלכלית ואקולוגית, הוא חוסך בחומרי גלם חדשים המופקים ממשאבי הטבע ומצמצם את כמויות הפסולת.

  מיחזור בקבוקי פלסטיק

  בקבוקי הפלסטיק (תחת חוק הפיקדון) עוברים דחיסה בשני מרכזי העיבוד של תאגיד המיחזור- אל”ה ומועברים כחומר גלם לתעשיית מיחזור הפלסטיק. במקביל מגיעים לתעשיית מיחזור הפלסטיק גם בקבוקי הפלסטיק המשפחתיים (ללא פיקדון) מחברות האיסוף העובדות עם הרשויות המקומיות מכל רחבי הארץ. בתעשיית מיחזור הפלסטיק מתבצעים תהליכים לעיבוד החומר מחדש.

  התהליכים כוללים מיון סוגי הפלסטיק לצבעים, שטיפה וגריסה. מהפלסטיק יוצרים פריטים חדשים, לדוגמא: סלסילות פירות, תבניות ביצים, בדי פליז- טקסטיל, ריהוט גן ומוצרים נוספים. השימוש בפלסטיק ממוחזר מונע שימוש בנפט גולמי.

  מיחזור פחיות שתיה

  פחיות המשקה נאספות למרכזי העיבוד של תאגיד המיחזור וממויינות לפי סוג החומר – ברזל ואלומיניום.

  הפחיות נדחסות לקוביות ומועברות לתעשיות המיחזור השונות.
  קוביות הברזל הדחוס מועברות כחומר גלם למפעל מיחזור, שם בתהליך גריסה והתכה עם חומרים נוספים יוצרים מטילי פלדה מהם יוצרים גדרות, מעקות, צינורות וכדומה.
  קוביות פחיות האלומיניום הדחוס מועברות למפעל המיחזור. שם הפחיות נגרסות ומיוצאות לאירופה. גריסי האלומיניום משמשים כמאיצי חום לתנורים בתעשייה.

  מיחזור בקבוקי זכוכית

  בקבוקי הזכוכית נאספים למרכז העיבוד של תאגיד המיחזור- אל”ה, עוברים מיון מוקפד לצבעים (חום, שקוף וירוק). הזכוכית הממויינת מועברת למפעל מיחזור לזכוכית כחומר גלם. חומר זה בשילוב חומרים נוספים משמש ליצירת צנצנות ובקבוקי זכוכית חדשים.מיחזור הזכוכית מונע כריית חול.

  תהליך המיחזור

  תהליך המיחזור מתחיל בהפרדת מיכלי המשקה מזרם האשפה ואיסופם. פעולה שמבוצעת כיום ביותר ויותר בתי אב בישראל, בי”ס, מוסדות וארגונים בכל רחבי הארץ.

  מיכלי המשקה תחת חוק הפיקדון מועברים באמצעות משאיות תאגיד המיחזור למרכזי העיבוד של התאגיד, שם הם עוברים תהליך של פריקה, סליקה ומיון והכנה לקראת העברתם לתעשיית המיחזור. בקבוקי המשקה המשפחתיים (ללא הפיקדון) נאספים באמצעות חברות איסוף פרטיות שזכו במכרזי הרשויות המקומיות ומועברים ישירות לתעשיות השונות.

  • מבקבוקי הפלסטיק יוצרים פריטים חדשים, לדוגמא: סלסילות פירות, טקסטיל, ריהוט גן ומוצרים נוספים.
  • מבקבוקי הזכוכית, בשילוב חומרים נוספים, מייצרים צנצנות ובקבוקי זכוכית חדשים.
  • מפחיות המשקה, בשילוב חומרים נוספים, יוצרים גדרות, מעקות, צינורות ומאיצי חום לתנורים בתעשיה.

  חשיבות המיחזור

  המשבר הסביבתי פוגע באיכות החיים, ברווחת האדם, בבריאותו ומסכן את מערכות תומכות חיים, שבהן תלויה גם החברה האנושית. המשבר הסביבתי הוא יותר מאשר בעיה סביבתית (אקולוגית) וטכנולוגית אלא, מקורו חברתי והתנהגותי.

  לכן, יש להציב פתרונות בני קיימא, שאחד מהם הוא המיחזור. (גישת פיתוח בר קיימא מושתתת על ההבנה שאיכות סביבה, חברה וכלכלה שלובות זו בזו, ולכן עיצוב פתרונות ארוכי טווח מצריך התמודדות המשלבת כל אחד מהמרכיבים הללו).

  הפלסטיק, הזכוכית והמתכת הם תוצרים של משאבי הטבע- לדוגמא, הפלסטיק הוא תוצר של נפט גולמי, הפחיות הם תוצר של מתכות וכו'. בהיות חומרים אלו בלתי מתכלים, פירוקם אורך מאות שנים ומזהם את הקרקע. הדרך היעילה ביותר להתמודד עם המפגע היא למחזרם.

  אחד התחומים היותר מתקדמים בישראל בענף המיחזור, הוא מיחזור מיכלי המשקה- בקבוקי פלסטיק, זכוכית ופחיות.